а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реалност

(едн.) реалноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1271
1. објективно суштествување
Англиски: reality Албански: realitet
Примери:
Никогаш не тргнува од реалноста.
Загубил чувство на реалност.
груба реалност
2. Признак на нешто реално.
Англиски: truly Албански: realitet
Примери:
реалноста на политиката
реалноста на пласманот, на резултатот