а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реанимација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Оживување, повторно враќање во живот.
Англиски: reanimation Албански: reanimim
Употреба: Медицина
Примери:
Реанимација на пациентот.
Сала за реанимација.
2. Возобновување или ново претставување во некаква современа варијанта.
Англиски: reanimation Албански: reanimim
Употреба: Разговорно
Примери:
Реанимација на стар филм.
Реанимација на старите македонски песни.