а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реанимиран

реанимираниот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) реанимира
Англиски: reanimated
Употреба: Медицина
2. Што е вратен во живот, што е спасен од смрт.
Англиски: reanimated
Употреба: Медицина
Примери:
реанимиран пациент
Изведенки
реанимиран м.
мн. реанимирани
Тој што е вратен во живот, спасен од смрт.
Пример: Реанимираниот брзо закрепна.