а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реафирмација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Повторно истакнување, постигнување успех, повторна афирмација.
Англиски: reaffirmation
Примери:
Реафирмација на народниот јазик.
Реафирмација на неговите способности.