а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревматизам

(едн.) ревматизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53075
Автоимуно заболување на зглобовите и мускулите, придружено со остри болки.
Англиски: rheumatism
Употреба: Медицина
Примери:
Отиде во бања да се лечи од ревматизам.