а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревматичар

Вид збор: Именка, машки род
Лице што страда од ревматизам.
Англиски: rheumatic
Употреба: Медицина
Изведенки
ревматичарка ж.
За жена ревматичар.