а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревматичен

ревматични
Вид збор: Придавка
Ранг: 31383
1. Што се однесува на ревматизам, својствен на ревматизам.
Англиски: rheumatic
Употреба: Медицина
Примери:
ревматични болки
на ревматична база
ревматична треска
2. Што е заболен или има симптоми на ревматизам.
Англиски: rheumatic
Употреба: Медицина
Примери:
ревматичен човек
ревматични пациенти
3. немоќен, истоштен
Англиски: exhausted
Употреба: Преносно значење
Примери:
ревматични потези
Изведенки
ревматичност ж.