а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

регал

мн. регали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29554
1. Мебел со полици за сместување различни предмети.
Англиски: shelf Германски: Regal Албански: raft
Употреба: Архитектура и градба
2. Во печатарството полици во печатниците со прегради за одделни букви.
Германски: Regal Албански: raft
3. Оргули што можат да се пренесуваат.
Англиски: organ Германски: Regal Албански: organ që bartet
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК