а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реденица

мн. реденици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23705
1. реденик
Англиски: cartridge belt
2. Низа, редица од зборови, мисли, солзи и сл.
Англиски: row
Употреба: Преносно значење
Примери:
Реденица убави зборови.