а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

режира

режираат; режирал; режиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 12721
1. Изврши, врши режија на некоја драма, опера, филм и сл.
Англиски: direct Француски: régir Албански: bëj regji
Употреба: Сцена
Примери:
Тој ги режира сите домашни драми во таа театарска куќа.
2. токми, гласи, реди
Англиски: prepare Албански: përgatis, regjisoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кој можел тоа да го режира?
3. Намести, мести нешто против некого.
Англиски: direct Француски: régir Албански: regjisoj
Употреба: Пејоратив
Примери:
Владата ги режираше протестите.