а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

режисер

мн. режисери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2641
1. Уметнички раководител на поставувањето на сцена на некое уметничко дело.
Англиски: director Албански: regjisor
Употреба: Сцена
2. сплеткар, интригант
Англиски: schemer Албански: intrigant, ngatërrestar
Употреба: Економија , Пејоратив
Примери:
Тој е режисер на семејните караници.