а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резервиран

Вид збор: Придавка
Ранг: 12342
1. Кој е осигурен однапред, ангажиран.
Англиски: reserved
Примери:
Резервирана маса.
2. Kој изразува воздржаност, кој стои настрана.
Англиски: cautious
Примери:
Rезервиран став.
Rезервирано држење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК