а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекламација

мн. рекламации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43215
1. жалба, протест, приговор
Англиски: complaint Албански: reklamacion, ankim
Примери:
Рекламацијата не се прима по изнесувањето на стоката од објектот.
2. Во трговијата - барање за надомест на штета поради кусок, лош квалитет на стоките, ненавремена испорака и сл.
Англиски: reclamation Албански: rikuperim, reklamacion
Употреба: Економија
Примери:
Рекламации не се примаат дополнително.
Треба да се исплати рекламација или да се даде нов производ.
Изведенки
рекламациски прид.
рекламацискиот
Пример: рекламациски период
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК