а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реконструкција

мн. реконструкции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8460
1. Темелно преустројство; воспоставување нешто што го имало порано; повторна изградба.
Англиски: reconstruction Албански: rikonstruksion, rindërtim
Примери:
реконструкција на фабриките
реконструкција на владата
реконструкција на спомениците на културата
2. Повторна изградба, преобновување нешто и враќање во слична или во иста форма, обнова на постојна конструкција на објект и сл.
Англиски: reconstruction
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
реконструкција на стариот театар
реконструкција на станот
3. Постапка што судските власти ја водат на местото каде што се извршило некое дејство заедно со обвинетиот и со други лица вклучени во предметот, создавајќи претстава за вистинскиот тек на настаните.
Англиски: reconstruction
Употреба: Правда
Примери:
реконструкција на убиството
реконструкција на настанот
реконструкција на вечерта
4. Опис според сочувани документи, други показатели или според кажувања.
Англиски: reconstruction
Примери:
реконструкција на животот на писателот
Реконструкција на јазикот што се зборувал на ова подрачје пред пет века.
Изведенки
реконструкциски прид.
реконструкцискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК