а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релативен

релативни
Вид збор: Придавка
Ранг: 11409
1. Кој може да биде и ваков и онаков, односен, условен.
Англиски: relative
Примери:
Релативна вистина.
(мат.) релативни броеви
2. Кој покажува однос кон нешто.
Англиски: relative
Употреба: Граматика
Примери:
Релативни заменки.
Релативни реченици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК