а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ремитент

мн. ремитенти
Вид збор: Именка, машки род
1. Во банкарството - лице на кое му се исплаќа сумата наведена во хартија од вредност.
Англиски: payee Албански: remitent, i paguari
Употреба: Економија
2. испраќач (на пари)
Англиски: remitter Албански: dërgues
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК