а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реми

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 35223
1. Во шахот или во некоја друга игра - нерешен резултат.
Англиски: draw Албански: remi
Примери:
Партијата заврши реми
Успеа да извлече реми.
2. Вид игра на карти.
Англиски: rummy Албански: loj me letra, remi
Изведенки
реми м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК