а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ренесанса

(едн.) ренесансата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7822
1. Епоха на преродба во Европа во XIV-XVI век.
Англиски: renaissance Албански: renesansë, rilindje
Употреба: Историја
2. Архитектурен стил од тоа време.
Англиски: renaissance Албански: renesansë
Употреба: Архитектура и градба
3. Преродба, повторен процут.
Англиски: rebirth Албански: rilindje
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК