а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реноме

мн. реномеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 24600
Установено добро мислење за некого, добар глас, прочуеност, популарност.
Англиски: reputation Француски: renommé
Примери:
Неговото реноме сѐ повеќе растеше.