а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рента

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Регуларно добиен приход од капитал, имот или земја кој не бара од својот сопственик никаков труд.
Англиски: rent Албански: rentë
Употреба: Економија
Примери:
Живее од рента.
годишна рента
земјишна рента
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК