а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

репроматеријал

мн. репроматеријали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32688
Материјал што се употребува за репродукција; суровини, полупреработки што треба да се доработат за да се добие финален производ.
Англиски: raw material
Употреба: Економија
Примери:
Фабрика за материјали и репроматеријали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК