а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рептил

мн. рептили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25406
1. Влекач, влечуга (крокодил, гуштер, змија).
Англиски: reptile
Употреба: Зоологија
Примери:
Во Австралија има различни видови рептили.
јајца од рептил
2. Човек што се однесува понизно, се потчинува.
Англиски: creep
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Пред шефот тој е рептил.
Изведенки
рептилски прид.
рептилскиот