а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ресто

рестото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 56101
Остаток од дадени пари при плаќање кој се враќа.
Англиски: change Германски: Rest Албански: kusur
Употреба: Економија
Примери:
Не ми го даде рестото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК