а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реуматичар

мн. реуматичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што страда од реуматизам.
Англиски: rheumatic
Употреба: Медицина , Нестандарден збор
Изведенки
реуматичарка ж.
мн. реуматичарки
Жена што страда од реуматизам.