а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реуматичен

реуматична
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на реуматизам, својствен на реуматизам.
Англиски: rheumatic
Употреба: Медицина , Нестандарден збор
Примери:
реуматични болки
на реуматична база
реуматично воспаление