а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рефрен

мн. рефрени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9369
1. Во литературата - стих или група стихови што се повторуваат во стихотворбата, обично на крајот на секоја строфа.
Англиски: refrain Француски: refrain Албански: refren
Употреба: Литература
Примери:
Четвртата строфа завршува со рефрен.
2. Дел од вокално дело со куплетна форма што се повторува во неизменет вид.
Англиски: refrain Француски: refrain Албански: refren
Употреба: Музика и танц
Примери:
Рефрените се јавуваат често во делата на Бетовен.
3. Нешто што човек постојано повторува, на кое секогаш се враќа.
Англиски: refrain Француски: refrain Албански: refren
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа е веќе познат рефрен при секое доцнење навечер.
Изведенки
рефренски прид.
рефренскиот
Пример: рефренски должини
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК