а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецесивен

рецесивни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на рецесија, во која има рецесија.
Англиски: recessive
Употреба: Економија , Медицина
Примери:
рецесивни тенденции
2. Прикриен, кој се повлекува.
Англиски: recessive
Примери:
рецесивни особини
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК