а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецесија

мн. рецесии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30037
1. Спогодба за враќање, израмнување.
Англиски: settlement Албански: recesion
Употреба: Правда
Примери:
Рецесија на барањата.
Рецесија на дел од хипотеката.
2. повлекување, отстапување
Англиски: retreat Албански: tërheqje, zmbrapsje
Употреба: Медицина
Примери:
Рецесија на температурата на болниот.
3. Забавување на економската активност во една земја за определен временски период; стопанска криза.
Англиски: recession Албански: rënie, recesion
Употреба: Економија
Примери:
Светската економија е во рецесија.