а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рецес

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. заостанат долг
Употреба: Економија , Уметност
2. Спогодба со која се регулира плаќањето на заостанат долг; со која се врши порамнување.
Употреба: Правда