а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реченица

мн реченици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 729
Јазична единица формирана од повеќе зборови подредени според граматичките правила.
Англиски: sentence Албански: fjali
Употреба: Граматика
Примери:
проста, сложена реченица
проширена речениица
(не)зависна реченица
одречна, потврдна, прашална реченица