а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решетка

мн. решетки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3686
Ограда од преплетени дрвени или метални прачки.
Англиски: grid Албански: grilë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Решетките на прозорците.
(разг.) Зад решетки - во затвор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК