а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рзне

рзнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30699
удира, тупа, чука
Англиски: beat
Примери:
Кога ќе 'рзнат тапани.
Силно 'рзна и почна да врне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК