а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рибарка

Види и: рибар (м.)
мн. рибарки
Вид збор: Именка, женски род
1. жена рибар
Англиски: fisherwoman Албански: peshkatare
Употреба: Економија
2. неотровна змија
Латински: Natrix tessellata
Употреба: Зоологија