а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рие

ријат; риј; ријте; риев, риеја; риел; риен; риејќи; рив, рија; рил
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5976
Прави дупка в земја со нозе или со муцка.
Англиски: dig
Примери:
Се гледа дека овде крт риел.