а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роаминг

роамингот
Вид збор: Именка, машки род
Користење на мобилниот телефон во туѓи мрежи, посебно во странство.
Англиски: roaming
Употреба: Информатика , Нестандарден збор
Примери:
Ми вели не ми го троши бадијала роамингот.