а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

робија

мн. робии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8534
1. Лишување од слобода.
Англиски: prison Албански: burgos
Употреба: Правда
Примери:
Го осудија на робија.
Побегна од робија.
доживотна робија
2. робување, ропство
Англиски: slavery Албански: robëri
Употреба: Историја