а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ровење

Вид збор: Именка, среден род
1. риење
Англиски: burrow Албански: gërmim, rëmim
2. бодење, боцкање
Англиски: stick Албански: shpuarje, sëmbim
Употреба: Дијалектен збор