а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рови

роват
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27822
1. Копа земја правејќи бразди, ровови.
Англиски: rummage Албански: rrëmoj
Примери:
Со машини ја роват земјата.
2. За река - проширува корито.
Албански: zgjëroj
Употреба: Географија
Примери:
Кога ќе имаше вода, рекичката ги ровеше и околните карпи.
3. Пројавува интерес кон нешто скриено, непознато; чепка.
Англиски: rummage Албански: rrëmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ровеше по библиотеките и архивите.
4. боде
Англиски: stick Албански: shpoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Овој вол многу рови.