а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рога

рогаат
Вид збор: Глагол, несвршен
удира, бие, шиба, ’рга
Англиски: beat, hit
Примери:
Ја рога силно топката.
Ветерот го рога во грб.
Изведенки
рогање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК