а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рогне

рогнат; рогни, рогнете, рогнав, рогнаа, рогнал, (ќе) рогнев, (ќе) рогнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55716
Удри силно, шибне.
Англиски: hit
Примери:
Многу силно ја рогна топката.
Болката го рогна над дијафрагмата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК