а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родиум

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49098
Метал со сребреникаво-бела боја од групата на платините.
Латински: Rhodium (Rh) Англиски: rhodium
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК