а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родница

мн. родници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38425
1. Земја што дава добар род, родна земја.
Англиски: humus soil Албански: tokë humus
Употреба: Земјоделство
Примери:
Земја родница.
2. Дрво што дава добар род, родно дрво.
Англиски: fruit bearing tree Албански: dru frutdhënës
Употреба: Ботаника
Примери:
Дрво родница.
3. Надворешен дел од женскиот полов орган.
Англиски: labia
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК