а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роднокрајски

роднокрајскот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21613
Што се однесува на родниот крај.
Употреба: Книжевен збор
Примери:
роднокрајски страдалник
Изведенки
роднокраен прид.
роднокрајни
Пример: роднокрајни копнежи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК