а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родовник

мн. родовници
Вид збор: Именка, машки род
Документ што содржи податоци за потеклото и расата на животни.
Англиски: pedigree
Употреба: Административен термин
Примери:
родовник за куче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК