а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родовница

мн. родовници
Вид збор: Именка, женски род
Матична служба, книга во која се води евиденција за потеклото и селекцијата на животните.
Англиски: pedigree
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК