а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родољубив

родољубива
Вид збор: Придавка
Ранг: 50061
1. Кој ја сака својата татковина и својот народ.
Англиски: patriotic
Примери:
Родољубиви луѓе.
Родољубиво семејство.
2. Својствен на родољуб, проникнат со родољубие.
Примери:
Родољубиво држење.
Родољубиви чувства.
3. Кој изразува родољубие, исполнет со родољубие.
Примери:
Родољубива поезија.
Со родољубива содржина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК