а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

розов

розови
Вид збор: Придавка
Ранг: 2921
1. Што е во врска со трендафил, ружа (ружин).
2. Што е со розова боја.
Англиски: pink
Примери:
розов фустан
розова постелнина
розово лице
розови вина
Розова пена му изби од устата.
Изрази
Состојбата не е воопшто розова - не е оптимистичка.