а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ролја

мн. ролји
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10540
1. Драмски лик што се исполнува од артист на сцена, филм и сл.
Англиски: role Албански: rol
Употреба: Сцена
Примери:
Тој ги имаше секогаш главните ролји.
(разг.) Игра важна (голема) ролја.
2. Текстот на одделен артист.
Англиски: role Албански: rol
Употреба: Сцена
Примери:
Сериозно ја учеше својата ролја.
3. Работа, служба во својството на некој.
Англиски: role Албански: rol
Примери:
Тој ја зеде на себе ролјата на раководител.
4. Мера на влијание, степен на учество во некое дело.
Англиски: part Албански: pjes
Примери:
Ролјата на личноста во историјата.
Прогресивната ролја на уметниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК