а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роуд-шоу

мн. роуд-шоуа
Вид збор: Именка, машки род
Патувања и презентации за рекламирање на одредена цел или продукти.
Англиски: roadshow
Употреба: Економија
Примери:
Владина делегација беше на второто роуд-шоу претставувајќи ги инвестициските можности на земјава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК