а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ртлив

ртливиот
Вид збор: Придавка
Што може да 'рти.
Англиски: germinating
Употреба: Ботаника
Примери:
'Ртливи зрна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК